Reklama
Reklama
 Komerční článek 

Překyselení organismu. Jak vzniká a co s tím?

 
Lidské tělo je prostředí, ve kterém k zajištění jeho správné funkce musí být nastolena rovnováha v mnoha ohledech aby nedocházelo k překyselení organismu. Náš organismus si proto udržuje hodnoty iontů, cukrů, bílkovin, krevních plynů, protilátek a mnoha dalších v určitém fyziologickém rozmezí. Pokud množství nějaké látky je mimo toto předem dané rozmezí, tj. je jí buď málo, nebo hodně, objevují se mnohé problémy. K udržení těchto hodnot ve správných mezích fungují v těle regulační mechanismy, které zpětnovazebně množství určité látky v těle navýší, pokud je jí nedostatek – a naopak sníží, pokud je jí nadbytek. Pro lepší pochopení takovéto regulace si můžeme uvést příklad udržování hodnoty vápníku. Má-li vápníku náš organismus nedostatek, regulační mechanismy zvýší jeho vstřebávání ve střevě a ledvinám zabrání jeho vylučování do moči. Po určité době takto dojde k obnovení jeho správné hodnoty. Obnoví se ovšem za předpokladu, že naše tělo je zdravé a funkční.

Mezi velmi důležité hodnoty, které náš organismus hlídá, patří také pH. Souvisí s acidobazickou rovnováhou– tedy poměrem kyselinotvorných a zásadotvorných látek v těle. Správné pH krve se pohybuje mezi 7,36 až 7,44 a je naprosto nezbytné k zajištění mnoha chemických dějů, fungování enzymů a tím pádem i k životu. Při různých onemocněních se můžeme setkat s výkyvy pH buď k vyšším hodnotám (alkalóza), nebo k hodnotám nižším („překyselení“ – acidóza). Pokud je naše tělo zdravé a netrpíme například chronickým ledvinným selháním, cukrovkou, či vážnou chorobou plic zamezující správné dýchání, nemusíme se těchto výkyvů obávat. Fungují totiž opět regulační mechanismy, které nám množství kyselin a zásad v těle (acidobazickou rovnováhu) drží na uzdě. Významnou úlohu zde hrají tzv. pufry, což jsou chemické systémy složené ze slabé kyseliny a její odvozené zásady. Chemickou reakcí jsou schopny jakýkoliv výkyv pH rychle opravit. Opět nezastupitelnou úlohu oněch opravářů pH hrají ledviny (vylučování kyselin močí) a plíce (vylučování kyselinotvorného oxidu uhličitého dechem).

Jak může takové „překyselení“ (Překyselení organismu) neboli acidóza vzniknout? Děje se tak na základě vážných chorobných stavů, kdy zmínění opraváři a jejich mechanismy selžou. Do acidózy se tak snadno mohou dostat diabetici 1. typu, kdy kvůli nedostatku inzulinu se zvýšeně tvoří kyselé ketolátky. Dále nám pokles pH hrozí například i při dlouhotrvajících a úporných průjmech či vážném onemocnění ledvin, neboť dojde ke ztrátě bikarbonátu (HCO3-) jakožto součásti již zmíněného pufru. V neposlední řadě acidóza člověku hrozí při chorobách, kdy dochází k útlumu dýchání (otravy, poruchy dechového centra v míše) a plíce tím pádem nejsou schopny vyloučit dechem kyselinotvorný CO2. Všechny zmíněné stavy jsou život ohrožující, neboť s takto velkou změnou pH jde ruku v ruce i změna složení iontů a rozvrat vnitřního prostředí organismu.

Je tedy zřejmé, že pokud netrpíme výše uvedenými onemocněními, acidózy („překyselení“ překyselení organismu ) se nemusíme obávat. Rovněž k takové změně pH krve, která by byla pro tělo škodlivá, nelze ani dospět nevhodným složením potravy. A to platí i opačným směrem – k úpravě pH do normálu nelze dospět dietou. Obecně platí, že maso je spíše kyselinotvorné, zatímco zelenina zásadotvorná. Zdravý lidský organismus je ale schopný si s tímto bez problému poradit. To ale zajisté neznamená, že potrava by neměla být vyvážená a zdravá. Správná výživa bohatá na všechny základní složky ve správném poměru (sacharidy, bílkoviny, tuky), minerály a vitaminy je základem našeho zdraví.

Často se můžeme setkat v zákoutí internetu s různými radami jak na překyselení organismu jako je měření pH moči a na základě toho usuzování o špatné acidobazické rovnováze těla. pH moči se opravdu mění na základě naší potravy, ale není dobrým ukazatelem poruchy zastoupení kyselin a zásad v těle. Jako komplexní řešení při překyselení organismu doporučujeme SET DETOXIKACE ORGANISMU MĚSÍČNÍ KÚRA!! Více na www.bodywraps.cz 

Mohlo by vás zajímat

Celebrity

Herečka Jaroslava Obermaierová slaví narozeniny. Na muže štěstí nikdy neměla, dabovala i lechtivé filmy pro dospělé

Styl

Každý léčivý kámen je třeba čistit a dobíjet

Dům a zahrada

Vypěstujte si zelí na balkoně. Jde to v obyčejné bedýnce

1. Barbora Šporclová Kodetová rozechvěla hlasivky. Všichni jen zírali

2. Co si nejvíce ženy přejí slavné české ženy k Vánocům a jaké dárky umí změnit život

3. Bohuš Matuš je bezesporu velký talent. Jeho život je ale plný trapných afér a ponížení

4. Karanténa Halinu Pawlowskou a její početnou rodinu vrhla do jedné domácnosti

5. Jan Čenský se vydal na otevíračku zimní sezony do Rakouska. Krátce na to se horská střediska uzavřela